Jak dobrze wybrać aparat cyfrowy?

6. Energia: liczba baterii w aparacie, ich typ, oraz enerożerność samego aparatu cyfrowego


Kompakt cyfrowyKompakt lekkiAparat kompaktowy cieńkiaparat kompaktowy na 2 bateriekompaktowy
Strona główna | 1.Jakość zdjęć  2.Megapiksele  3.Kontrola ekspozycji  4.Zoom  5.Ergonomia  6.Energożerność  7.Pamięć  8.Komunikacja  |
Poradnik kieszonkowy | Ranking producentówZobacz także:
Duży apetyt aparatu na energię, rzadki rodzaj użytych ogniw w aparacie może sprawić, że zawsze będziemy musieli przy sobie nosić drugi zestaw baterii, a w przypadku dłuższych wyjazdów i to może nie pomóc.
Jak wiele zdjęć można `wykrzesać` z jednego zestawu baterii mówią pomiary wykonane przez specjalistyczne labolatoria. Organizacją, która zajmuje się m.in. określaniem żywotoności baterii w aparacie cyfrowym jest CIPA (Camera & Imaging Products Association). Wynik przeprowadzonych testów CIPA dostarczają takie wiadomości jak: liczba wykonanych zdjęć , liczba minut przeglądania obrazów możliwych od osiągnięcia na jednym zestawie baterii (używając baterii i kart pamięci dostarczonych z aparatem).

Rezultaty podane w folderzez reklamowym to pierwszy sygnał jak radzi sobie aparat z konsumpcją energii. 150-200 zdjęć to bardzo przeciętny wynik. Aparaty z wynikiem 350-400 można śmiało polecić jako oszczędne.

Drugą sprawą jest fakt, że producenci często dostarczają aparaty z średniej jakości ogniwami, oryginalne karty pamięci również są troche `toporne` (np. aparat jest na karty SD/MMC, a z aparatem dostarczona jest najwolniejsza karta 16MB MMC). To także ma wpływ na wynik.

Mankamentem niektórych aparatów są specjalizowane akumulatory dostarczone z aparatem. Takich akumulatorków nie kupimy w kiosku ruchu, zatem wyjeżdżając w teren musimy -obowiązkowo- posiadać zapasowy akumulator. Najlepiej gdy aparat jest na baterie typu paluszek (standardowy AA, lub malutki AAA).

! Aparaty również dzielą się ze względu na liczbę wkładanych paluszków. Aparaty na 4 baterie były przez długie lata standardem. Żywotoność baterii jest wtedy duża. Aparaty dwu-paluszkowe w chwili obecnej dorównują żywotnością baterii starym cztero-paluszkowcom(!!). Jedyny zaobserwowany mankament takiego zmniejszenia liczby `paluchów` to dłuższe ładowanie lampy błyskowej - zmniejszenie szybkości aparatu, gorsza ergonomia.

Wydrukuj nasz poradnik w wersji skróconej!
(Wszystko co najważniejsze, punkt po punkcie!)AA · AAA · NB-1L · NP-30 · HP 1812A · Klic3000 · NP-200 · liczba i ty baterii w aparacie cyfrowym
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->