Jak dobrze wybrać aparat cyfrowy?

8. Komunikacja aparatu cyfrowego z komputerem, drukarką, telewizorem


Kompakt cyfrowyKompakt lekkiAparat kompaktowy cieńkiaparat kompaktowy na 2 bateriekompaktowy
Strona główna | 1.Jakość zdjęć  2.Megapiksele  3.Kontrola ekspozycji  4.Zoom  5.Ergonomia  6.Energożerność  7.Pamięć  8.Komunikacja  |
Poradnik kieszonkowy | Ranking producentówZobacz także:
Komunikowanie się aparatu z innymi urządzeniami to konieczność. Nie możemy wciąż przechowywać wykonanego materiału tylko na karcie pamięci. Po pierwsze jej wolne miejsce kiedyś się skończy, po drugie bezpiecznie zgrać wykonane zdjęcia na komputer (oraz nośniki optyczne: CD, DVD). Aparat można jeszcze połączyć bezpośrednio z telewizorem i drukarką.
Aparat cyfrowy pod specjalną klapką lub gumową zasłonką ma ukryte złącza. Podstawowe z nich to:
 • USB - złącze którym będziemy przesyłać do komputera zdjęcia. Jest to zupełny standard zarówno wśród aparatów cyfrowych jak i komputerów. Jedyna rzecz na jaką warto zwrócić uwagę to wersja złączą w jaką wyposażony jest nasz aparat:
  • USB 1.1 - wersja starsza i wolniejsza. Dobrze gdyby aparat był wyposażony w nowocześniejszy standard (USB 2.0). Maksymalne prędkości przesyłu danych są na poziomie 12Mbit/s.
  • USB 2.0 Full-Speed - wersja nowsza ale wolna(!).
   ! Przestrzegamy przed pułapką jaką jest sugerowanie się jedynie numerem 2.0. Wersja 2.0 Full-Speed mimo udoskonalenia standardu podobnie jak USB 1.1 daje maksymalnie jedynie 12 Mbit/s!!
  • USB 2.0 Hi-Speed - wersja nowsza i szybka. Aparat naszym zdaniem musi być wyposażony właśnie w ten typ złącza. Prędkości tutaj uzyskiwane są na maksymalnym poziomie 480Mbit/s co daje już przyzwoite szybkości zgrywania zdjęć.
   Symbol standardu USB 2.0 Hi-Speed
   Użyto tutaj słowa teoretycznie gdyż mało który aparat rzeczywiście realizuje przesyłanie z tak wysoką prędkością. Tak czy inaczej jest o niebo szybciej niż za pośrednictwem USB 1.1 i USB 2.0 Full-Speed.
 • Wi-Fi (802.11b/g) - choć ten standard przyjął się w łączności bezprzewodowej komputerów jego ekspansja nie została na tym zatrzymana. Pojawiają się aparaty umożliwiające bezprzewodową łączność z komputerem. To dobre rozwiązanie (po co kłopotać się z kablami) i zapewne znajdzie wielu entuzjastów. Osiągane tutaj transfery są na całkiem dobrym poziomie.
 • Wyjście Audio-Video - standardowe wyjście z aparatu dzięki któremu przyłączym cyfrówkę do telewizora. Szczególnie przydatna funkcja gdy chcemy pokazać bliskim zdjęcia z wycieczki bez angażowania komputera. Aparaty wyposażone w ten typ złącza, zazwyczaj dostarczane są wraz kablem AV. Po stronie telewizora używamy wtyczek typu Czincz, a po stronie aparatu wtyczki typu Jack).
Warto aby sam aparat wspierał protokół przesyłu danych PTP (Picture Transfer Protocol), co pozwala na przesyłanie zdjęć do komputera i innych urządzeń peryferynych bez instalacji dodatkowych sterowników programowych.

Jeśli natomiast wśród wpieranych standardów jest PictBridge oznacza to że można bezpośrednio z aparatu drukować zdjęcia na drukarce (jeśli drukarka wspiera ten standard).Symbol standardu PictBridge

Wydrukuj nasz poradnik w wersji skróconej!
(Wszystko co najważniejsze, punkt po punkcie!)USB · Wi-Fi · AV - Audio Video · jak podłączyć aparat cyfrowy
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->