Jak dobrze wybrać aparat cyfrowy?

7. Nośniki pamięci w aparacie cyfrowym


Kompakt cyfrowyKompakt lekkiAparat kompaktowy cieńkiaparat kompaktowy na 2 bateriekompaktowy
Strona główna | 1.Jakość zdjęć  2.Megapiksele  3.Kontrola ekspozycji  4.Zoom  5.Ergonomia  6.Energożerność  7.Pamięć  8.Komunikacja  |
Poradnik kieszonkowy | Ranking producentówZobacz także:
Zamiast rolek filmu w aparacie cyfrowym używamy kart pamięci. Mnogość typów i rozmiarów może wywołać ból głowy. Poniżej przedstawiamy przegląd kart pamięci.
  • CompactFlash (CF) - Typowa karta CF jeden z najpopularniejszych typów pamięci w aparatach, gdyż należy do pionierów. Wyróżniamy dwa typy kart CF: Type I(43 x 36 x 3.3 mm) i Type II (43 x 36 x 5 mm). Type II jest troszkę grubszy i przez to niektóre aparaty ograniczają się tylko do Type I. Dostępne w rozmiarach od 16MB do 12GB (choć standard Type II przewiduje aż do 137GB!!!)
  • Memory Stick i Memory Stick Pro - Typowa karta Memory Stickopracowane przez Sony, mają wyraźnie prostokątny kształt. W kategorii Memory Stick mamy co najmniej kilka rodzajów. Co ważne maksymalna ich wielkość to 1GB w chwili obecnej. Gabaryty to 50 x 21.5 x 2.8 mm, oraz 31 x 20 x 1.6mm.
  • Secure Digital (SD) i MultiMedia Cards (MMC) - Typowa karta SD najmniejsze z dostępnych na rynku kart. Ich dodatkowa zaleta to powszechne użycie w najróżniejszych urządzeniach elektronicznych (PDA, telefony, odtwarzacze mp3). Różnica między SD i MMC jest taka, że karty SD mają po boku obudowy przełącznik bloky zapisu (jak kiedyś w dyskietkach) i są odrobinę grubsze od MMC. SD został zaprojektowany jako następca MMC. Istnieją również pomniejszone odpowiedniki RS-MMC(Reduced Size) i miniSD.
  • Secure Digital High Capacity (SDHC) - to następca SD. Może przechować do 32GB, a dane przesyłać w 3 szybkościach (zależności od klasy 2 MB/s, 4 MB/s, 6 MB/s. W tej chwili można powiedzieć, że jest i będzie to najszerzej używana karta w urządzeniach przenośnych. Na pewno warto kupić aparat, który współpracuje z takim typem kart.
  • xD (eXtreme Digital) premiera tego standardu nastąpiła w 1992. Typowa karta xDMiał on zastapić przestarzały już standard Smart Media. Jej pojemność sięga 8GB a wymiary to 20 x 25 x 1.7mm. Jedyny standard, który oprócz fotografii cyfrowej nie jest nigdzie indziej wykorzystywany.

To najważniejsze z używanych typów pamięci w aparatach. Porównaliśmy cenę kart o rozmiarze 1GB wymienionych typów. Oto wyniki (od najdroższej do najtańszej): Memory Stick, xD, CF, SDHC, SD. Najrozsądniejszym wyborem wydaje się być aparat operujący na kartach SD lub SDHC (są tanie, i powszechnie wykorzystywane w różnych urządzeniach). Co więcej SD, SDHC należą do najszybszych kart pamięci.

Wydrukuj nasz poradnik w wersji skróconej!
(Wszystko co najważniejsze, punkt po punkcie!)Secure Digital / MultuMedia Card · Compact Flash · Memory Stick · Smart Media · xD-Picture Card · karty pamięci w aparacie cyfrowym
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->