Jak dobrze wybrać aparat cyfrowy?

4. Zoom cyfrowy to tylko sztuczka elektroniki, najważniejszy jest zoom optyczny.


Kompakt cyfrowyKompakt lekkiAparat kompaktowy cieńkiaparat kompaktowy na 2 bateriekompaktowy
Strona główna | 1.Jakość zdjęć  2.Megapiksele  3.Kontrola ekspozycji  4.Zoom  5.Ergonomia  6.Energożerność  7.Pamięć  8.Komunikacja  |
Poradnik kieszonkowy | Ranking producentówZobacz także:
Zoom czyli zmienność ogniskowej aparatu(pozwala na to obiektyw) - umożliwia przybliżanie ujęcia. W aktualnie dostępnych aparatach cyfrowych zoom optyczny oscyluje od 2 krotnego do 12 krotnego powiększenia. Producenci chcąc uatrakcyjnić ofertę wliczają w ogólny zoom również zoom cyfrowy. Wtedy powiększenie może wzrosnąć nawet do 30 krotności lecz uzyskiwane zdjęcia w takim przybliżeniu są słabej jakości.
Zoom cyfrowy to nic innego, jak pobranie z całego obrazu rejestrowanego przez element światłoczuły (matrycę CCD) jego środkowej części i zapisanie jako całego obrazu. W efekcie zyskujemy oszczędność na pamięci(uzyskany obraz ma zawsze mniej szczegółów) i właściwie niewiele więcej, bo ten sam efekt można otrzymać po ściągnięciu całego dużego obrazu do komputera i wykadrowaniu w programie graficznym. Co więcej tak uzyskany obraz jest trochę rozmyty. Gdy chcesz wykonane zdjęcia wywoływać na papier w ogóle zapomnij o zoomie cyfrowym.

! Jeżeli posługiwali się Państwo lornetką o dużym przybliżeniu, to wiedzą, jak trudno utrzymać obserwowany obiekt w środku pola widzenia. Najmniejsze poruszenie wywołuje ucieczkę obiektu z pola widzenia lub conajmniej duże jego skakanie. Jest to sytuacja analogiczna do fotografowania z długą ogniskową aparatu (z dużym zoomem). By wyeliminować dreżenie rąk przy dużych zoomach w aparatach instalowany jest tzw. stablilizator obrazu. Jednak rzadko ten system ląduje w aparatach kompaktowych. Nie warto więc kupować kompaktowego aparatu cyfrowego z 10 krotnym zoomem bez stablizatora gdyż większość uzyskiwanych zdjęć będzie poruszona.

Wydrukuj nasz poradnik w wersji skróconej!
(Wszystko co najważniejsze, punkt po punkcie!)zoom · zoom potyczny · zoom cyfrowy · zbliżenie · ogniskowa
Poleć nas znajomym:
© 2006-2021 wieszwszystko.com - serwisy informacyjne.
Powielanie, kopiowanie treści serwisu w jakiejkolwiek formie bez zgody autora zabronione.
Uwagi, sugestie, pytania ->